Geri Dönüşümün Faydaları

Gönderen Epidotte 23/10/2018 0 Yorumlar Blog,

 

 

Herkes, geri dönüşüme ve çevre dostu kullanıma aşina görünüyor, ama her bir vatandaş bunu ciddiye alıyor mu ? Çevreye duyarlı vatandaşlar ile dengeli bir ekosistem arasındaki ilişki doğrudandır. Küresel ısınma ve iklim değişikliği konusundaki yükselen endişe ile geri dönüşüm, çok daha önem kazandı.

 

Biz de, sizin için çeşitli materyaller hakkındaki, geri dönüşüm avantajlarını bilmeniz için bir makale hazırladık.

 

 

 

 

Stanford Üniversitesi PSSI Geri Dönüşüm Merkezine göre, 1 ton plastik geri dönüştürüyorsanız, bu 5.774 kilowatt-saat enerji tasarrufu sağlar.

 

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, plastik geri dönüşümün en önemli faydalarından birinin, yaklaşık 20 yıl içinde tükenmesi öngörülen atık depolama alanlarının ömrünü uzatması olduğunu göstermektedir.

 

Plastiklerin geri dönüşümünün en önemli yararı, üretimi için gerekli olan metal miktarını azaltmasıdır.

 

Plastik, ham petrol türevlerinden üretilmiştir. Bir Stanford Geri Dönüşüm Merkezi çalışması, 1 ton plastik şişenin geri dönüştürülmesinin, 16.3 varil petrol tasarrufu sağladığını belirtti.

 

 

 

 

Camın en önemli faydası, %100 geri dönüştürülebilir olması ve hiçbir kalite kaybı olmadan, kolaylık ile dönüştürülebilmesidir.

 

Geri dönüşümlü cam olarak da adlandırılan cam parçaları, cam üreticileri tarafından büyük ölçekte kullanılmaktadır. Parçaları kullanmak, sadece enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda üretim maliyetini de azaltır.

 

Kırıntıları kullanarak, soda, kireçtaşı ve soda külü gibi hammaddeler korunur ve CO2 emisyonları da kesilir.

 

 

 

 

Geri dönüştürülmüş kağıdın kullanımı, su miktarını, ham kağıdı, kimyasalları ve nihayetinde üretimde gerekli olan enerjiyi azaltır.

 

Daha az üretim süreci, daha az hava kirliliği demektir. Çevresel Kağıt Ağına göre, her 362 kiloluk kopya kağıdı kullanımı, zararlı partikülleri 1 kilo ve zararlı hava maddelerini 500 Gram azaltmaktadır.

 

Kağıt, atık olarak kabul edilirse, depolama alanlarına girer ve ayrışmaya başladığı zaman, metan gazı açığa çıkarır. Çevre Koruma Ajansı, sera gazının karbondioksitten, 21 kat daha zararlı olduğunu belirtmektedir. Geri dönüşüm ile bu önlenebilir.

 

 

 

 

Diğerleri gibi, metalin yeniden kullanımı da, sera gazı emisyonlarını azaltarak büyük miktarda enerji tasarrufu sağlar. Kabaca, yeni ham madde çıkarmak ve üretmek yerine, geri dönüşümlü aliminyum kullanılırsa, %90 oranında enerji tasarrufu sağlanır.

 

Metal geri dönüşümü, metal cevherleri gibi doğal kaynakların korunmasına yardımcı olur. San Diego Çevre Hizmetleri Dairesi'nin çalışması gereği, yarım kilo alüminyum geri dönüştürüyorsanız, bu yaklaşık 2 kilo boksit cevheri tasarrufu sağlar.

 

Massachusetts Geri Dönüşüm Koalisyonu Çalışması, 1 ton çelik geri dönüştürülürse, 635 kilo kömür, 1133 kilo demir cevheri ve 54 kilo kireçtaşının kurtarıldığını göstermektedir.

 

Pek çok alüminyum şirketi, yaklaşık 19 milyon varil petrol tasarrufu sağlayabilecekleri için geri dönüşüm konseptinden faydalanır. Bu bir yıllık bir süre için yaklaşık, 18 milyon haneye elektrik sağlamak için yeterli enerji sağlayabilir.

 

 

 

 

Enerji tasarrufu ile birlikte, e-atık bakır, gümüş ve alüminyum gibi doğal kaynakları geri dönüştürmektedir.

 

Elektronik ürünler, hammaddeden yeni yapıldığında önemli miktarda hava kirliliği oluşur. Kullanılan ürünler daha sonra atılır. Ev aletleri civa ve diğer kimyasallar tarafından zenginse toprağın zehirlenmesine neden olur. E-atıkların geri dönüşümü, böylece hava, su ve toprak kirliliğinin azaltılmasına büyük oranda yardımcı olur.

 

 

 

Özellikle...

 

En ideal durum, her bireyin kendi sorumluluğunu anlayarak, geri dönüşüm konseptini uygulaması olacaktır. O zaman bu gezegenin geleceği için kesinlikle iyi bir umut olabilir. Ayrıca geri dönüşüm, birçok insana iş fırsatı yaratır.

 

Avantajlar isime göre daha çok, ama aslında bu kavramları günlük yaşamımızda kullanmak, farkında olmayı ve bu mesajı yayma isteğini gerektirir. Bu nedenle, ne zaman istersen, sadece kelimeyi yay! Geri dönüşüm, sizin de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki herkese fayda sağlayacaktır.

Yorum Bırak