20 Çevre Dostu Yaşam Önerisi

Gönderen Epidotte 08/10/2018 2 Yorumlar Blog,

 

Çevre dostu bir yaşam tarzı için hazır mısın ? Başlamak için birkaç basit çevre dostu yaşam tarzı ipucuna ihtiyacınız olabilir. Doğru sayfaya geldiğine emin olabilirsin.

 

Küresel ısınma, son zamanlarda haberleri tüm gücüyle vuruyor. İnsanlar, ev halkının tercihlerinin çevreye ne kadar katkısı olduğunu henüz anlamaya başlıyor. Eğer, adımlarımızı doğru yaparsak, duvara küçük bir tuğla koyabiliriz. Unutmayın. Her şey küçük bir adımla başlar.

 

 

1. Su ısıtıcınızın derecesini düşürün. Standart ısıtıcınızda ki derece yükseldikçe, küçükte olsa çevreye katkınız azalıyor. Kombinizde ki, sıcaklık derecesini minimumda tutmanız enerji tasarufu sağlayacaktır.

 

 

2. Doğal güneş ışığının, gündüzleri evinize girmesi için düzenlemeler yapın. Eğer, başka bir ışık olursa, odanızaki tüm ışıkları açmanıza ihtiyacınız olmaz. Ayrıca, perdeleri açabilir ve pencerenizi ışığın girmesine müsade edecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Çok kolay, değil mi ? 

 

 

3. Eğer tüm ışıkları tamamen kapalı tutamıyorsan, enerji tüketimini önlemek için dimmer kurmayı düşün. Onlar, çevre dostu ve elektrik faturasının daha düşük olmasına da yardım ecekler.

 

 

4. Ampüllerin yandığında, onları kompakt floresan ampülleri ile değiştir. Bunlar, daha masraflı olabilir ama uzun vadede tasarruf sağlayacaklardır. LED ampüller, enerji kullanımını düşürür ve normal ampüllerden daha uzun süre etkinlerdir. Ayrıca kirliliği de azaltır.

 

 

5. Termostatınıza dikkat edin. Türkiye'de, çok kullanım alışkanlığı yoktur ancak, minumum ayarlamalar için gereklidir. Yazın, bir kaç derece daha sıcak ve kışın birkaç derece daha serin ayarlamaya çalışın. Özellikle, evde olmadığınız günün saatleri boyunca dikkat edin. 

 

 

 

 

6. İç mekan bitkileri, evinizdeki karbondioksiti emebilir. Aynı zamanda, onlar evinizdeki bazı toksinleride emebilirler. Evinizdeki havayı temizlemek için bir kaç bitki almayı düşünün. Evde daha temiz bir hava, daha temiz bir dünya demektir.

 

 

7. Evinizdeki eşyalar bozulduğunda, yenisini almadan önce onları tamir etmeyi deneyin. Şirket web sitesini kontrol edin, yardım için klavuz arayın yada bir temsilciye sorun. Aynı zamanda, eşyanın tamir edilebilir olduğunu görmek için Google veya Youtube kullanarak arama yapın.

 

 

8. İçme suyu hakkında konuşalım. Su şişeleri pahalıdır ve çok büyük miktarda plastik atık üretir. Satın almamayı deneyebilirsin ama aldıysan, geri dönüşüm için topladığınızdan emin olun. Bu, yapabileceğimiz en basit yaşam tarzı değişikliklerinden biri ve eğer herkes yapsaydı, etkisi fenomen olurdu.

 

 

9. Bulaşıklarınızı, daima makineniz tam doluyken yıkayın. Kısmi dolulukta çalıştırmak, hem elektrik hem de su için çok büyük israftır.

 

 

10. Su israfı demişken, daha kısa duş ve banyo yapmaya odaklanın. Her yıl, duş suyu akarken fazla zaman harcamayarak, çok fazla su tasarrufu sağlanabilir. Aynı zamanda, soğuk su ile duş almayı düşünebilirsin. Araştırmalar gösteriyor ki, soğuk duş senin için daha sağlıklıdır. (Aynı zamanda, elektrik tasarufu sağlıyor.)

 

 

 

 

11. Suyu, dişlerini fırçalarken ve (erkekler için) traş olurken kapat. Bu sayede, her yıl büyük su tasarufu sağlayabilirsin.

 

 

12. Su tasarruflu duş başlığı kurarak, tonlarca suyu israftan kurtarabilirsin. Bu duş başlıkları, piyasaya ilk geldiğinde pahalı taraftalardı ama artık değiller.

 

 

13. PVC içermeyen duş perdeleri ve perde askıları kullanın. PVC, evinizde havaya toksik maddeler yayar. 

 

 

14. Pipet ve kahve karıştırıcılarını kullanmayı bırakın. Onlar, çok büyük bir plastik israfı ve çevre için korkunç.

 

 

15. Kirli çamaşırlarınızı makinada, bir kaç küçük dolum yerine daima tam dolulukta yıkayın. Çamaşırlar, yarım doluluk yıkanırken çok ciddi su ve enerji israf olur.

 

 

 

16. Normal çöp kutusuna geri dönüştürülebilir öğeler atmayı bırakın. Ülkedeki, hemen hemen her belediyenin geri dönüşüm programları vardır ve birçok okulun otoparklarında büyük geri dönüşüm kutuları bulunmaktadır.

 

Geri dönüşüm kağıt, cam ve plastik malzemelerin ötesine geçebilir. Plastik poşetleri yerel süpermarkette geri dönüştürebilir ve hatta askıları kuru temizleyiciye geri getirebilirsiniz. Kağıt havlu ruloları, tuvalet kağıdı ruloları ve yıkanmış süt kutuları gibi diğer ürünler, beceri okul projeleri için okullara bağışlanabilir. Geri dönüşümün yapılması kolaydır ve çok büyük bir çevresel etkiye sahip olabilir.

 

 

17. Hep birlikte plastikten kurtulun. Yerine, gıda ve diğer malzemeleri depolamak için cam, seramik yada paslanmaz çelik kaplar alın.

 

 

18. Aracınızı temizleyin. Aracınızda daha az sayıda eşya ile dolaşmak, daha az ağırlığa sahip olacağı anlamına gelir ve böylece daha az yakıt tüketir. Daha az yakıt hem çevre hem de cüzdanınız için daha iyidir.

 

 

19. Faturalarınızı online ödeyin. Bu sadece kağıt ihtiyacını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda faturaları alıcıya göndermek için gerekli olan pul ve benzin harcamalarını da azaltır. Aynı şey, tebrik kartları için de geçerlidir. Takviminizi, yapılacaklar listenizi ve notlarınızı kağıt yerine dijital olarak da tutabilirsiniz. Çocuğunuzun öğretmenine, el yazısıyla yazılmış bir kağıt notu yerine, bir e-posta göndermek bile isteyebilirsiniz.

 

 

20. Plastik poşetleri kullanmayı bırakın. Ürünü kendiniz taşıyabilir veya bir çantaya sığdırabiliyorsanız, plastik bir poşeti kabul etmeyiniz. Markete tekrar kullanabileceğiniz poşetler alın. Plastik poşetlerin doğada yok olması için muazzam bir vakit gerekir ve deniz yaşamı için tehlikelidirler. Ayrıca, yeniden kullanılabilir çantalar için ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

2 Yorumlar

Diana F.:
08/10/2018, 03:08:38 AM
Cevapla

Great tips for lifestyle, i'll try to make it all <3

Leyla D.:
08/10/2018, 03:10:28 AM
Cevapla

Keşke bir çoğunu yapmaya fırsatımız olsa, zamansızlık ve bir çok sebepten unutuluyor. Geleceğimiz için tüm herkesin, bunun gibi basit adımlara dikkat etmesi lazım.

Burcu Ç.:
08/10/2018, 03:11:30 AM

Çok haklısınız...

Yorum Bırak