Garanti One Blog Röportajı

Gönderen Epidotte 04/08/2018 0 Yorumlar Haberler,

ÜRÜNLERİNİ KAĞITTAN YAPAN YENİLİKÇİ MARKA: EPİDOTTE


Çantadan cüzdana, defterden saksıya, önlükten ekmek sepetine pek çok farklı objeyi oldukça dayanıklı, selüloz bazlı bir malzemeden üreten, hem çevreye duyarlı hem havalı tasarımlarıyla kalbimizi çalan bir markayla tanıştık: Epidotte.

 


 

Daha doğal ve organik bir yaşama olan hasretimiz, kendini artık yalnızca yiyecek seçimlerimizde değil giydiğimiz giysilerde, kullandığımız eşyalarda da gösteriyor. Bu konuda yükselen talep, doğaya saygılı, geri dönüştürülebilen ürünlerin sayısını da artırıyor. İşte Epidotte da değişimi önce kendi hayatından başlatan, sonra da işine yansıtan İstanbullu bir genç girişimcinin; Esther Levi‘nin elinden çıkmış.

 

“Biz Epidotte markasıyız. Dengeli tüketimi savunuyor, çevreye ve gezegene saygılı ürünler tasarlamayı amaçlıyoruz. Gelin yıkanabilir, esnek ve %100 selüloz lifli özel kağıttan üretilen moda aksesuarları, kırtasiye ve ev eşyaları tasarlayan markamızla tanışın. Organik yaşayıp doğayı koruyan, keşfetmeyi seven, tarz sahibi, cesur ve yaratıcı bir kişiliğiniz varsa, Epidotte tam anlamıyla size hitap ediyor.”

 

Böyle diyor Epidotte kendini tanıtırken. Adını metamorfik kayalarda bulunan, yeniden düzenlenmeyi ve tazeliği temsil eden şifalı mineral taş epidottan alan marka, sıkıştırılmış selüloz kullanarak el yapımı sırt çantaları, laptop kılıfları, cüzdanlar, kalem kutuları, önlükler, şarap kılıfları, ekmek sepetleri, dergilikler ve hatta saksılar üretiyor. Ürünün uzun ömürlü olmasını sağlayan, yırtılmaya ve suya dayanıklı ve görünümüyle bir hayli deriyi andıran bu selüloz bazlı malzeme, aynı zamanda geri dönüştürülebiliyor. Yani Epidotte marka bir çantanız var diyelim, onu gönlünüzce kullanıp istediğiniz zaman yıkayabilirsiniz. Dilediğinizde de bir başkasına verebilir ya da geri dönüştürebilirsiniz.

 

Epidotte, “trend değil, yaşam tarzı” sunduğunu söyleyen bir marka. Ürünlerinin tamamı esnek, katlanabiliyor ve kullandıkça da yumuşuyor. Hatta marka, ürünlerini eskidikçe daha çok seveceğimizi söylüyor.

 

 “Amacımız yeni bir dünya yaratmak”

 

Epidotte’un yaratıcısı Esther Levi ile markası ve sürdürülebilir moda hakkında kısa bir söyleşi yaptık:

 

– Sizi tanıyabilir miyiz?

 

1987 yılında İstanbul’da doğdum. İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme-Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra Moda Tasarımı eğitimi almak için İtalya’ya gittim. Oradayken farklı bir ürün ve yepyeni bir marka yaratmak için çok fazla gezdim. Tasarım konusunda yeniliklere çok açık ve detaycıyım. Bu yüzden çevreye duyarlı ve insanların hayatına dokunabilecek doğal bir markayı dünyaya getirdim.

 

– Epidotte’u kurma motivasyonunuz ve markanızın varlık sebebi nedir?

 

Sekiz senelik tasarımcı geçmişim ile içinde bulunduğum aile şirketi olan deri sektöründen yenilik yaratma hissiyle ayrılıp uzun bir süre üzerinde çalıştığım ve hayalini kurduğum projeyi gerçekleştirdim. Bir sene boyunca marka kimliği, hikayesi, malzemeleri ve ürünleri üzerine çalıştım. Numune ürünler dikip yakın çevremden aldığım görüşlerle birlikte Epidotte’u hayata geçirdim. Epidotte markasının amacı yeni bir dünya yaratabilmek.

 

– Epidotte neden bir trend değil?

 

Epidotte’un malzemesi ile yapabileceklerimiz sınırsız. Amacımız geçici bir trend değil, bir yaşam tarzı yaratmak. Ürünü pazarlarken hikayesiyle birlikte ilerliyoruz. Bu nedenle ürün yelpazesini her koleksiyonda geliştirip yeniliyoruz.

 

– Siz de hayatınızı Epidotte’un desteklediği yaşam tarzına göre mi yaşıyorsunuz?

 

Tabii ki. Epidotte’u yaratırken önceliğim kendimi en güzel şekilde yansıtabilmek ve insanlara yeni bir yaşam tarzı sunabilmekti.

 

– Yıllandıkça güzelleşen bir şarap gibi yıkandıkça güzelleşen ürünler üretiyorsunuz. Epidotte ürünlerinin başka ne gibi doğal özellikleri ve pratik kullanımları var?

 

Epidotte ürünleri hem çevreye duyarlı hem de kağıttan yapıldığı için çok hafif. Ağır çantalarımız içine koyduğumuz eşyalarla daha da ağırlaşırken Epidotte bu aksesuara yeni bir bakış açısı kazandırıyor. Ayrıca ürünlerimiz özel dokularından dolayı çok yumuşak. Kullanmak istemediğiniz bir Epidotte çantanızı rahatlıkla katlayıp ufak bir çekmecede bile saklayabilirsiniz. Hem hafif hem de yer kaplamıyor; aradığımız özellikler!

 

– Yelpazenize eklemeyi düşündüğünüz yeni ürünler var mı?

 

Tabii ki. Ürün yelpazemiz zamanla gelişiyor. AR-GE ekibimiz trendleri takip ederken tasarım ekibimiz yeni modeller çıkarıyor. Her ürün koleksiyona eklenmeden önce test edilip onaylanıyor. Tasarım ekibinin başında ben olduğum için tüm renklendirmeler benim kalemimden çıkıyor.

 

– Epidotte ismiyle müsemma bir marka, bu yüzden de herkesten daha inandırıcı. Jeolojiyle ilginiz mi var, bu ismi nasıl buldunuz? İsminizi markanızın hikayesiyle hangi açılardan bağdaştırıyorsunuz?

 

Yeniden düzenlenmeyi ve tazelenmeyi temsil eden ve tedavi edici özelliği olan bir taşın ismi olan Epidotte, kendine özgü bir materyalden oluşuyor. Markamızın vermek istediği mesajı en iyi ismimizle ve o ismin hissettirdikleriyle iletebiliriz diye düşünerek şifa taşları kitabından buldum bu ismi. Atölyelerimizde üretilen ürünler tüm dünyayı sarsın; Epidotte İstanbul doğumlu ama global bir misyon taşıyan bir dünya markası olsun istiyoruz. İnsanların beklentilerine, hikayelerine ve hayallerine göre gelişiyor ve büyüyoruz. Epidotte ürünleri tamamen geri dönüşebilen malzemesi ile doğanın üstünden epeyce bir yük alacak.

 

– Sürdürülebilir moda / eko moda kavramları hakkında ne düşünüyorsunuz? Türkiye bu kavramları nasıl hayatına dahil edebilir?

 

Sürdürülebilir moda ve ekolojik tasarım artık dünyada ön planda olan kavramlar. Tasarımcıların çoğu bu felsefeyle ilerliyor. Tüketimin en fazla olduğu dönemde organik yaşama olan özlem arttı. Kısacası artık daha duyarlı yaşamaya başladık. Organik ürünlere talep artıyor ve geri dönüşüme önem veriliyor. Ben değişime kendimden başladım. Bunu yaşarken en doğru şekilde yansıtacağıma inanıyorum. Sadece Türkiye değil tüm ülkelerin yeniliklere açık olması gerek. Bir kişinin bile etkisi büyük olabilir.

 

 – Türkiye’den ve dünyadan hızlı modanın karşısında duran, doğayı seven ve koruyan, organik yaşamı destekleyen hangi markaları takip ediyorsunuz?

 

Epidotte ailesi olarak çalıştığımız mağazaların bizim vizyonumuza sahip olmasına önem gösteriyoruz. Mağazada bulunan diğer tasarımcıların ürünlerini bile inceliyoruz. Sık sık Avrupa’ya seyahat ederek vitrinleri inceliyorum, bir kafede oturup sokaktan geçen insanların ne giydiğinden tutun, nasıl hareket ettiğine kadar izliyorum. Benim için en güzel tahminler ve yaratım sokaktaki yaşamdan geliyor.

 

Sorularımızı yanıtladığı için Esther Levi’ye çok teşekkür ederiz.

 

Sen de Epidotte’a web sitesinden ve Instagram profilinden ulaşabilirsin:

 

http://www.epidotte.com/

https://www.instagram.com/epidotte/

 

Kadın girişimcilerin yanında olan banka

 

 Garanti Bankası, Türkiye gibi gelişen ekonomiler için kadın işgücünün taşıdığı önemin farkına erken varan kurumlardan biri olarak kadın girişimcilerin Türkiye ekonomisi için en önemli itici güçlerden biri olduğu inancıyla 2006’da çalışmalara başladı ve kadın girişimciliğini gündeme getiren ilk özel banka oldu. Kadınların girişimci olmasının önündeki engelleri kaldırmayı, kadın girişimcileri güçlendirmeyi ve sürdürülebilirliğine destek olmayı hedeflediği faaliyetlerini finansman sağlama, cesaretlendirme, eğitim ve yeni pazarlara açılma olarak 4 temel başlıkta ele alan Garanti Bankası, 2006’dan bu yana kadın girişimcilere 5 milyar TL’ye yakın kredi sağlamış, KAGİDER’le birlikte düzenlediği buluşmalarla 2008’den bugüne kadar 7.000’i aşkın kadına ulaşmış ve BÜYEM işbirliğiyle kurduğu Kadın Girişimci Yönetici Okulu ile 2.500’e yakın kadın girişimcinin ücretsiz eğitim almasına ön ayak olmuştur.

 

Bir kadının elinden çıkan bu girişimi, çevreye duyarlı, sürdürülebilir ve insanların hayatına dokunan ürünler üretmeye odaklandığı için tebrik ediyor, Garanti Bankası olarak kadın girişimcilerin gelişimine ve güçlenmesine her zaman destek olacağımızı bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

 

Kaynak: https://oneblog.garantione.com.tr/2018/07/27/urunlerini-kagittan-yapan-yenilikci-marka-epidotte/